Kelly Konetski: Kas noored poliitika juurde? Jah, muidugi!

551443_554410251277650_2036966325_n

Kiiresti jõuab kätte aeg, mil üha sagedamini hakkame tänavapostidel märkama valimisreklaame, aina rohkem võime lehtedes ja netiportaalides silmata valimisteemalisi arvamusartikleid ja nupukesi, sotsiaalmeediasse lekivad iga päev vali-mind-pildid ja videoklipid. Jah, kätte jõuab aeg, mil on taas võimalus valida oma linna- või vallavolikokku inimesed, kes koos hakkavad meie kodukoha elu paremaks muutma.

Kõik soovime, et kodukohta esindaksid elutargad ja kogenenud inimesed, kes teavad täpselt, kuidas asjad käivad, ning on seetõttu usaldusväärsed. Miks peaks Rakvere elanik oma ainsa hääle andma esmakordsele kandidaadile, kel eluaastaid endal vaid 19, kes alles ise oma elu alustada püüab ja kes ei ole elu veel õieti näinudki?

Niisugused eelarvamused ja hinnangud on meid viinud olukorrani, kus valitavate keskmine iga kohalike omavalitsuste valimistel on 45 eluaastat. Kandideerida julgevad üksnes need noored, kes on valmis taluma kriitilisi pilke ja kommentaare ning pidama tuliseid väitlusi, et end tõestada. Kuigi ka siis valitsevad nende pea kohal tihedad eelarvamuspilved.

Meie kohalike noorte peas võib olla väärt ideid ja mõtteid, mida ja kuidas tuleks kodukohas paremini teha. Kahjuks on võimalused neid ideid edasi anda üsna piiratud. See ei ole vähendanud mitte ainult kandideerimissoovi, vaid võtnud koguni tahte valimas käia. Nii jäävad paljud noored passiivseks uute teadmiste omandamise suhtes ja neil kaob suurem huvi ühiskonna toimimisse süveneda.

Miks me eeldame, et need targad ja kogenud inimesed tunnevad meie probleeme paremini kui meie ise? Miks sina, noor inimene, arvad, et sinu mõttelennud ja lahendused tänastele probleemidele on vähem väärt kui kellegi teise omad? Klassikalise definitsiooni kohaselt on poliitika protsess, kus otsustatakse, kes saab ühiskonnas mida, kuidas ja millal. Otsused on parimad, kui nende juures on kuulda võimalikult mitmesuguseid hääli – noorte ja vanade, töötavate ja õppivate, linnas ja linna taga elavate omi.

Seega on poliitikas vajalik ka noorte mõningane kärsitus, julgus unistada ja teinekord ootamatu vaatenurk. Kui elu ei ole veel liiga palju haiget teinud, julgetakse ehk sellelt ka rohkem nõuda.

Me oleme innovaatilised, julged, aktiivsed, täis elujõudu ja õppimissoovi! Ära enam kõhkle! Kui tunned, et tead, mida meie linna noored vajavad, siis kandideeri ja tõesta vastupidist kõigile neile, kes julgevad öelda, et sul ei ole selle jaoks veel piisavalt sisu.

Ei tasu unustada, et kui noored tunnetavad, et nendest kodukandi arengus midagi sõltub, siis seob see neid rohkem oma linna või vallaga ja suureneb lootus, et tulevikus siia ka oma kodu rajatakse.

Allikas: Virumaa Teataja