Tartu klubis toimus Sotsiaaldemokraatia ABC koolitus

20141113_190645

Võrdsus, õiglus ja solidaarsus – need on sotsiaaldemokraatia põhiväärtused. Kuidas sotsiaaldemokraatia aga alguse sai? Milliseid maailmavaateid on veel olnud ja kuidas on jõutud tänapäeva välja?

Tartu klubi liikmed kuulasid ja uurisid ise erinevate maailmavaadete kohta 13. novembril SDE Tartu kontoris. Sotsiaaldemokraatia ABC koolitust viis läbi Monika Maljukov. Peamiselt anti ülevaade erinevatest maailmavaadetest ning sellest, kuidas miski oli alguse saanud. Teemadeks oli nii konservatism, liberalism kui ka ilmselgelt sotsiaaldemokraatia ja selle alged. Tore oli see, et mõni liige küsis ka küsimusi juurde ning selle käigus kuulsime üht-teist neoliberalismist näiteks – sai hoolega laiendada teadmisi läbi diskussiooni. Kas selline asi nagu neokonservatism on olemas või mitte ja kuidas on mõned kohati tavalisest teistsugused parteid erinevates riikides hakkama saanud?

Koolituse lõpus rääkisime siis võrdsusest, õiglusest ja solidaarsusest ning sotsiaaldemokraatiast – vaatasime teemakohast videot lisaks. Tartu klubi liikmete arvamused ja videos räägitu langes üpris kenasti kokku. Antud videos räägiti sellest, et asjad peavad olema tasakaalus – ei saa ajada taga oma õigust nii, et rikutakse kellegi teise õigusi. Peavad olema erinevad võimalused, kuidas inimesed olenemata päritolust, majanduslikust seisust või muust näitajast saaksid jõuda sama eesmärgini. Riik peaks aitama neid võimalusi luua – oluline mõte sellelt koolituselt. Rääkisime ka sotsiaaldemokraatia ajaloost ning mõnevõrra ainulaadsusest – selles osas, et see on erinevates riikides üks väheseid erakondi, millel on oma kindel sümbol – enamasti punane roos, kuid on ka kasutatud punast nelki. Tekkis mõte legendi kohta, kuid kahjuks pean tunnistama, et seda meil siiski leida ei õnnestunud – miks on punane roos või nelk just sotsiaaldemokraatide sümbol?

Jõudes sotsiaaldemokraatia ja tänapäevani, siis pidime nentima fakti, et paljud erakonnad on liikumas tsentri poole, mitte pole enam nii vasak- või parempoolsed, kui nende eelkäijad. Samuti on Eesti suuremate erakondadega – kõik hoiavad mingil määral traditsioone, tahavad parandada majandust ning samas arvestada inimestega. Igas parteis on aga mõtteid ja ideede elluviimine erinev, mis teevad neist siis vasakpoolsemad või parempoolsemad erakonnad ning eks oluline on ka see, kuhu erakonnad end ise maailmavaateliselt paigutavad.

Koolitus oli meeldiv ja aitas meenutada põhilist ning laiendas teadmisi mitmest küljest.

Video on lihtsalt jälgitav ja kergelt arusaadav, kes pole näinud, siis vaatamissoovitus:
https://www.youtube.com/watch?v=gD4-rvGaW0s

Anna Vainomäe

Anna

Published
Categorized as Blogi