Õiguskantsleri järeldus on alkoholilobi tulemus


Noorte Sotsiaaldemokraatide volikogu on seisukohal, et õiguskantsleri järeldus, et alkoholiaktsiisi tõstmine on põhiseadusevastane, tõstab üksikud ärihuvid Eesti inimeste tervisest kõrgemale.

Noorsotsid arvavad, et õiguskantsler on langenud alkoholitööstuse lobi õnge. Alkoholi tõttu sureb igal aastal otseselt või kaudselt üle tuhande inimese. See ongi erakorraline asjaolu, mille puudumisele õiguskantsler viitas, kuid mis on tegelikult ilmselge. Just seetõttu on aktsiisi tõstmine ühe meetmena koheselt vajalik.

„Arusaam, nagu oleks alkoholisurmade suur arv ja liigtarbimine normaalsus, on alkoholilobistide karuteene kogu Eestile,“ sõnas noorsotside asepresident Ann Vaida. “See ei ole vastuvõetav, kui suurt kahju toob alkoholi liigtarbimine. Alkoholiaktsiisi tõstmise abil surmade ära hoidmine ja rahva tervise säilitamine on piisav erakorraline põhjus, mille puudumisele Ülle Madise viitab,” lisas Vaida.

Noorsotsid arvavad, et olukorras, kus pea iga inimene võib öelda, et alkoholism on teda lähedalt puudutanud peres või tutvusringkonnas, on vastutustundetu kaitsta alkoholitööstuse ärihuve. Kahju on näha, et kuigi õiguskantsler räägib rahva tervisest, kuid otsustab põhiseadust ettekäändeks tuues siiski ärihuvide kasuks.