FNSU seminar Espoos

12049312_10153616043431390_8920454094992365720_n

Oktoobri lõpus külastasime kuueliikmelise noorsotside delegatsiooniga meie põhjamaade katuseorganisatsiooni FNSU konverentsi Soomes, Espoos.

Aset leidis see sündmus legendaarses hotellis Korpilampi, millel on Soome poliitajaloos eriline tähtsus.
Nimelt toimus seal 1977. aaasta septembris majanduspoliitiline seminar, mille korraldas tollane sotsiaaldemokraadist peaminister Kalevi Sorsa. Kohale oli kutsutud Soome erakonnad, huvigrupid ja ärieliit, nii et osalejaid oli ca 350 ja kuna seal suudeti saavutada konsensus Soome tuleviku majanduspoliitika suhtes, siis on see hotell siiani sümboolse tähendusega.

Esimese päeva õhtul saabudes pidi meid alguses vastu võtma ja seminari sisse juhatama endine Soome peaminister ja Soome Sotsiaaldemokraatide juht Paavo Lipponen, kes siiski kahjuks viimasel hetkel esinenud asjaolude tõttu tulla ei saanud ja teda asendas Soome parlemaendisaadik Tytti Tuppurainen, kes rääkis oma poliitikukarjäärist ja rõhutas, et kui esimene kord kuhugile kandideerides valituks ei saa, siis ei tasu lootust kaotada ja tuleb rohkem tööd teha lihtsalt, et järgmine kord valituks saada. Veel pani ta ka kohale tulnud noorpoliitikutele südamele, et erakonnaga tegelemine ei tohiks ainsaks asjaks jääda, vaid kindlasti tuleks ka kodanikualgatustes aktiivne olla.

Teine päev algas feministist kunstniku ja õppejõu Saara Särmaga, kes on tuntust kogunud Tumbleri lehega “Congrats you have an all male panel”, kus siis tuuakse välja erinevaid avalikke arutelusi stiilis “mehed arutavad” ja naisi pole kaasatud. Rääkis ta meile solidaarsusest ja feministlikust välispoliitikast.

Siis algas paneelarutelu tuleviku sotsiaaldemokraatia teemal meie FNSU liikmesriikide juhtide eestvedamisel, kus üks arutelu juhtidest oli meie president Maris Sild. Teemadest tekitas kõige rohkem vastuolu ja diskussiooni tsentraliseeritud Euroopa vs detsentraliseeritud Euroopa, kus mõlemad osapooled läksid päris tuliseks.

Teise päeva lõpetas tuntud Soome ametiühingute aktivist Ann Selin, kes praegu on Ülemaailmse ametiühingute liidu UNI Global workers president. Põhiliselt keskendus ta UNI tööle ülemaailma näiteks, kuidas UNI aitas Bangladeshis tööliste teadmisi oma õigustest tõsta.

Kolmas ja viimane päev algas Aleksi Kuusistoga, kes on Soome ametiühingute keskliidu välissuhete nõustaja ja rääkis ta meile transatlantilise vabakaubandusleppe (TTIP) tagamaadest. Huvitaval kombel kipuvad praegused Soome ametiühingud seda toetama, samas seminaril osalejate puhul oli suhtumine väga kriitiline. Kuusisto tõdes ka, et praegu on TTIP-i ümber toimunu kulgenud suht salalikult ja nagu loori all, mis on kindlasti leppe koostajate süü, kuna avalik arvamus on tahaplaanile jäetud. Kuusisto ka rahustas osalejad väites, et lepe on juba praegu ümbervaatamisel kuna, sinna väga palju imelikke punkte sisse saanud ja tahetakse rohkem rahvast kaasata.

Viimase päeva lõpetas Iltalehe ajakirjanik Tommi Parkkonen, kes tutvustas oma uurimust parem-äärmuslusliku ja parempopulistliku vaate tõusu kohta meedias. Ei saa mainimata jätta, et jälle leidus seoseid viha kasvu kohta ühiskonnas, kui majanduslik olukord on halvenenud.

Tahaksin veel eraldi välja tuua, et soovitan meie liikmetel jätkuvalt sellistel üritustel osaleda, kuna seekord oli kohal osalejaid kogu Baltikumist ja Põhjamaadest ning isegi Hollandist ja Fääri Saartelt, seega oli see väga tore üritus oma kaasvõitlejatega erinevatest regioonidest kohtumiseks.