Noorsotsid kutsuvad tudengeid Toompeale signaali laskma

Noored Sotsiaaldemokraadid ootavad täna kell 14 üliõpilasi ja kõiki teisi noori Toompeale, et saata spetsiaalselt selleks valmistatud seadeldisega valitsuserakondadele signaal senise kõrgharidusreformi menetlemise kohta.

„Tahame valitsusele ja Riigikogule saata signaali, et me pole rahul kõrgharidusreformi aruteluga, kus taaskord ei arvestata üliõpilaste ettepanekutega ning see kulgeb lahus õppetoetuste süsteemist, mis aga aitab varjata reformiga tekkivaid probleeme,“ põhjendas Noorte Sotsiaaldemokraatide president Lauri Läänemets. Signaali saatmise eesmärgiks on juhtida Riigikogu tähelepanu sellele, et neid kahte seadust tuleb menetleda koos, mitte eraldi.

Kuna valitsus ei suutnud Riigikogule esitada õppetoetuste seadust, tegi seda Sotsiaaldemokraatide fraktsioon noorsotside ettepanekul. Noorsotside jaoks on kõrgharidusreformi lahutamatuks osaks õppetoetuste seaduse muutmine, sest refom vähendab oluliselt majanduslikult halvemal järjel olevate üliõpilaste võimalusi kõrgkoolis õppida.

„Reformiplaan näeb ette tasuta õppimise vaid 100% õppekava täitmisel, seega saavad tasuta õppida need üliõpilased, kellel on piisavalt raha, et ei peaks õppimise asemel hommikust õhtuni tööl viibima. Ainuke lahendus selles olukorras on vajaduspõhine õppetoetuste süsteem, mis aitaks abivajajaid ja lubaks tudengitel õpingutele pühenduda,“ sõnas Läänemets.

Täna on võimalik signaal saata Toompeal, järgmistel päevadel saab seda teha teiste Tallinna ja Tartu kõrgkoolide läheduses ning järgmisel nädalal algavatel Tallinna tudengipäevadel.

Riigikogus arutelu ootava Sotsiaaldemokraatide poolt koostatud õppetoetuste seaduse järgi saaks kõik kuni 26. aastased täiskoormusel õppivad tudengid 130 eurot õppekulude toetust. Majanduslikult kindlustamata üliõpilastel on võimalus saada lisaks 148 eurot vajaduspõhist õppetoetust kui täidetakse 75% õppekavast.