Jens Jaanimägi: Võitlus kliimakriisi vastu on võitlus ohjeldamatu kapitalismi vastu!

Meie juhatuse liige Jens Jaanimägi pidas 24. septembril toimunud Fridays For Future kliimastreigi kõnet kapitalismist ja kliimakriisist. Avaldame kõne täismahus.

Kapitalism kliimat ei päästa. Poliitikate ja regulatsioonide kohendamine meid ei päästa. Kui me tahame mõelda planeedile, peame mõtlema süsteemile, peame fundamentaalselt ümber mõtestama oma suhet omandiga, tööga ja kapitaliga. Klimakriis põhineb otseselt parasiitlikul majandussüsteemil, mille all me elame.

Kapitalism on süsteem, mille toimise aluseks on inimeste ja planeedi ekspluatatsioon. Kapitalism on süsteem, mille aluseks on lõputu pürgimine veel suurema vara, veel suurema majandusliku võimu ja veel suurema kasumi poole. Kapitalism nõuab piiramatut kasvu piiratud maailmas. Suured naftakompaniid nagu BP võivad enda logod küll rohelisteks lilledeks ja lehtedeks muuta, aga see ei muuda tegelikkust, milles polaarjääalad sulavad ning needsamad õlikompaniid sealsamas endistel jääaladel veel suurema kasumi nimel uusi puutumatuid naftaallikaid hindama lähevad.

Me elame maailmas, milles 100 ettevõtet vastutavad 71% süsihappegaasiheidete eest. Maailma rikkaima 1% keskkonnajalajälg on suurem kui vaeseima 50% oma. Ma olen tüdinenud kuulamast eetilisest ettevõtlusest ja ennast ise reguleerivast turust, kui me ei näe tõelist muutust ega olukorra paranemist. Riik ei tohi ega saa lihtsalt õlgu kehitada ja pealt vaadata, kuidas meie planeet sureb. Maa ei ole ressurss, mida saame lõputult lühinägeliku tulu nimel ekspluateerida. Maa on meie kodu ja meie ainus võimalus.

Siit ei päästa meid väikesed reformid ega puhtalt lootus teaduslikule progressile. Kliimakriisi tegelik süüdlane ei ole ükski ettevõtte, ükski konkreetne reguleerimise, tarbimis- ega tootmisviis. Probleem on süsteem, milles me reguleerime, tarbime ja toodame. Probleem on süsteem, milles me toodame kasumi, ent mitte ühiskondliku jätkusuutlikuse nimel.

Kui Elon Musk räägib oma plaanitud kolooniast Marsil, siis teame, et eliidid, ülemine 1%, need samad inimesed, kes teenivad täna tulu meie planeedi lõhkumisest, on juba jõudnud strateegilisse lõppmängu. Neid ei ühenda mingisugune huvi ega soov meie planeeti päästa, nad on otsimas võimalusi siit võimalikult ruttu jalga lasta.

Aga meie? Meie kui 99%-i? Meile ei ole mingisugust lootust põgenemisele. Ja just kuna meil ei ole teist võimalust, peame tõusma ja nõudma süsteemi muutumist! Võitlus kliimakriisi vastu on võitlus ohjeldamatu kapitalismi vastu!