Lauri Läänemets: Vanadaam Sandy mõjud USA presidendivalimistele

Ootamatult on USA presidendivalimistel ohjad enda kätte haaranud Floridast pärit daam nimega Sandy. Nüüd kui valimisteni on jäänud vaid nädal, huvitab ameeriklasi peamiselt see, mida teeb Sandy ja isegi President Obama tegi oma plaanid vanadaami järgi ümber.

Esimese klassi orkaan Sandy on jõudnud USA idarannikule, olles paisunud rohkem kui 100 km laiuseks. Kõige suuremat kahju teeb ta neile piirkondadele mis on avatud ookeanile, see on ka põhjus, miks New Yorgi pärast muretsetakse. Tõus ja täiskuu on veetaseme niigi kõrgele tõstnud ja pöörlevad orkaanituuled viivad vett aina juurde.

Siin, Washingtonis, on sarnaselt New Yorkiga metroo suletud, poed sulgesid uksed päeval kell 14:00, ajaks kus linnavalitsus sovitas enam väljas mitte liikuda. Lõunaajal olid poed tavatult rahvast täis ja leidsin isegi tühjaks ostetud poeriiuleid. Kui Eestis oleme harjunud, et elektrikatkestused kõrvaldatakse kiiresti, siis siin võib see olenevalt tõsidusest aega võtta kuni nädala.

Kui Washingtonis väike jalutuskäik teha, siis tuul on tõesti kõva ja vihm kallab su kiirelt märjaks, orkaan ise on aga veel väga kaugel. Ennustuste järgi läheb nii, et New york ja Boston saavad veetõusu ja meie orkaani kõik ülejäänud võlud.

Sandy mõjutab valimisi, see on kindel, kuid kuidas, seda püüavad nii kampaaniajuhid kui ka ajakirjanikud ennustada. Obama katkestas oma kampaania ning naases Washingtoni. President on riigipea ning olukorras, kus möllab 160 miljonit inimest otseselt puudutav orkaan, ei ole mõeldav kampaaniaüritustel osalemine. USAs keskendutakse valimistel peamiselt osariikidele mida kutsutakse “swing states” , osariigid, kus pole kummagi partei võit kindel. Nüüd kus Obamat pole, saab Romney vabamalt valida kus ja kuidas oma kampaaniat teeb.

Samas annab Sandy Obamale võimaluse olla sündmuste keskel riigijuhina ning seda Obama ka praegu kasutab. Lisaks püüavad demokraadid näidata Sandy abil kahe partei erinevust. Romney otsust kampaaniat jätkata nimetatakse rahvale selja pööramiseks, samal ajal kui demokraadid on alati olemas kui inimesed vajavad abi ja toetust. Kuid mida saab Massachussettsi kuberner praeguses olukorras teha?

Marylandis katkestati eelhääletus, inimesed võivad jääda pikaks ajaks ilma elektrita, vesi võib rikkuda paljude eluasemed, kuidas inimesed sellele reageerivad, mida teeb Obama, seda me veel ei tea. Kindel on aga see, et Sandy jätab valimistele oma jälje ja seni kuni möllab orkaan, on tähelepanu riigijuhil ja Obama oskab seda kasutada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga