Noorsotsid soovivad erakonna toetust koolikohustuse tõstmise ideele


Eile lõppenud Euroopa noorsotside katuseorganisatsiooni YES (Young European Socialists) kongressil kiiideti heaks eestlaste ettepanek pikendada Euroopas koolikohustust kuni keskhariduse omandamiseni või kutsekvalifikatsiooni saavutamiseni. Sama ettepanekut arutab Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus täna toimuval koosolekul erakonna haridusplatvromi raames.

“Me ootame, et erakond viiks koolikohustuse tõstmise teema lähiaastatel riigikokku. See võiks olla üheks oluliseks meetmeks noorte tööpuuduse lahendamisel ja rohkemate ning targemate töökohtade loomisel,” selgitas noorsotside haridusvaldkonna juht Elis Tootsman.

Noorte tööpuuduse üheks peamiseks põhjuseks on madal haridustase. Väga suur osa pikaajalistest töötutest noortest on vaid põhiharidusega. Noori, kes on töötud ega õpi, on Euroopas 14%, Eestis aga ligi 20%. Rohkem kui aasta tööturult eemal olnud inimeste puhul on oht, et nad jäävadki töötuteks. Täna puudutab see tugevalt ka neid 40 000 Eesti noort, kes hetkel ei õpi ega tööta. Vastupidiselt arvamusele, et kriis on möödumas ja olukord paraneb, siis tegelikult on töötute noorte hulk viimastel aastatel Euroopas vaid suurenenud.

“Paljud madalama haridustasemega töötud on just noored mehed ja see on meile juba kaasa toonud pruudipuuduse maapiirkondades ja inimeste liikumise linnadesse ning Eestist väljapoole,” selgitas Tootsman. „Tänapäeva muutumas maailmas ei piisa enam vaid põhikooli lõputunnistusest. Tööturule sisenemiseks on vajalik vähemalt keskharidus või kutsekvalifikatsioon,“ lisas Tootsman.

Vananev ühiskond tähendab, et vähem inimesi peab tegema rohkem tööd, seega muutub tehtav töö järjest keerulisemaks ja rohkem oskuseid nõudvaks. Samuti eeldab kiirelt arenev ühiskond töötajatelt rohkem oskusi ning laiemat silmaringi, mistõttu jääb ainult põhiharidusest väheseks.

YESi üheks peamiseks teemaks järgneval tegevusaastal saab olema noorte tööpuudus ja on üks Euroopa noortegarantii algatajatest, mille põhimõtted Eesti valitsus paar nädalat tagasi heaks kiitis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga