Noorsotsid: Tõkestame alkoholi kättesaadavust

16.augustlil kogunenud Noorte Sotsiaaldemokraatide volikogu tunneb muret Eesti ühiskonda endiselt räsiva alkoholi liigtarbimise probleemi üle. Peamiste lahendustena näevad nad alkohoolsete jookide kättesaadavuse piiramist ning avaliku alkoholireklaami keelustamist.

„Tänavune suvi on pakkunud taaskord hulganisti traagilisi sündmusi , mille põhjustajateks on olnud joobes isikud. Uudised 11 hukkunuga nädalavahetusest, nelja noore inimese elu lõpetanud liiklusõnnetusest ning sellest, kuidas juba suve keskpaigaks oli tabatud üle 1100 roolijoodiku, kujutavad ilmekalt eksisteerivat probleemi,“ leidis Noorte Sotsiaaldemokraatide volikogu juhataja Juhan-Mart Salumäe.

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) poolt tellitud 2014. aasta alkoholituru-uuringu tulemused näitavad, et kuigi alkoholi tarbimine on võrreldes möödunud aastatega vähenenud, on muutus marginaalne ning keskmine eestlane tarbib aastas murettekitavad 11,7 liitrit absoluutset alkoholi. Peamise probleemi allikana näevad noorsotsid alkoholi liiga kerget kättesaadavust ning  alkoholitootjate jõulist reklaamipoliitikat.

„Kuigi tarbitud alkoholi koguse näitaja on langenud, on see toimunud oluliselt aeglasemalt kui näiteks Soomes või Rootsis, kus alkoholimüük on supermarketites ja toidupoodides keelatud ning viidud vaid selleks ette nähtud kauplustesse,“ sõnas Salumäe.

Noorsotside hinnangul oleks lahenduseks alkoholimüügi lubamine jaekauplustes vaid eraldi müügialal või müüjaga teenindusletist. Pikaajalisema plaanina soovivad nad eraldada alkoholimüügi teiste kaupade müügist. Ühtlasi peavad noorsotsid vajalikuks alkoholireklaamide keelustamist, et vähendada alkoholi rolli elustiili osana.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga