Poliitiline avaldus: Afganistan

Seisame solidaarsuses afgaanidega, kes on kaua kannatanud lakkamatut vaenu ja vägivalda. Peame andma endast kõik, et Afganistanis oleksid inimõigused ja rahumeelne elu kaitstud ja tagatud igaühele.

“Afganistani vägede nõrkus ning Talibani tugevus ei olnud üllatus. Ammugi ei oleks see tohtinud olla üllatuseks Eesti pea-, kaitse- ja välisministrile. Tegevusetusel on kahjuks tagajärjed,” leiab Tartu klubi juhatuse liige Karl Pütsepp.

Peaaegu 20 aastat kestnud sõda Afganistanis on silmapaistev näide välispoliitilisest läbikukkumisest. Taliban, mida on rahastanud muuhulgas Ameerika Ühendriigid, on Afganistani naiste ja laste ligipääsu haridusele piiranud nullilähedaseks, vähemusi süsteemselt taga kiusanud ning rikkunud aastaid afgaanide inimõigusi.

MTÜ Mondo partnereid Afganistanis ähvardab praegu Talibani kättemaksuoht. Mondo, mis tegeleb Afganistanis naiste tervishoiu ja haridusega, taotleb oma partneritele asüüli Euroopas. Neljapäeval tegi Vabariigi Valitsus otsuse võimaldada Afganistanis ohtu sattunud inimestele turvaline ümberasumine eestisse. Oluline on aga, et otsusele järgneks kiire tegutsemine. Eesti Pagulasabi juhatuse esimees Eero Janson: “Selmet viia praegu distantsilt läbi täiemahulist varjupaigamenetlust, võiks Eesti väljastada senistele koostööpartneritele humanitaarviisad ja korraldada nende kohese evakuatsiooni koostöös partnerriikidega, kellel on vastav võimekus.”

Näeme üha eskaleeruvat humanitaarkriisi, mis on ainuüksi sel aastal sundinud 270 000 inimest oma senise elu jätma ja kodust põgenema. Ka Eesti, kes on Afganistani sõjas osalenud, kannab vastutust. Ebaõiglus ühes kohas ohustab õiglust kõikjal.