Poliitilisest olukorrast

Päevad on täis streikivaid arste, Reformierakonna absrudseid musta raha jutte ning õhus on palju Eestis toodetud elektrit.

Tänaseks on arstid streikinud kokku 24 päeva ja lõppu sellel ei paista olevat. Streigi kohta leiab kronoloogilises järjekorras info Postimehest: http://www.tarbija24.ee/991180/streigipaevik-tervishoiutootajate-tooseisak-23-paev/

Kui streiki jälgida, siis tuleb meeles pidada, et streik toimub vastavalt seadusele, sest võib otseselt puudutada inimeste julgeolekut (arstid, päästjad jne) ning põhineb riigi ja ametiühingute kokkulepetel. Kokkulepete üheks osaks on alati hea tahe probleeme enne streiki lahendada, et mitte halvata töötegemist. Vastavalt seadusele ja kokkulepetele on reguleeritud ka läbirääkimised, sellepärast ei olegi arstid võtnud kõiki neile tehtud pakkumisi ametlikult arutlusele, sest see kas viiks liiga vara streigi lõpetamiseni või eeldaks olemasolevate lepingute ümbertegemist ja võtaks võimaluse oma nõudmiste juurde jääda.

Valitsuse roll streigi korral peaks olema soov seda lahendada, see puudutab nii töötajaid kui ka neid kes streikijatest sõltuvad (patsiendid). Meie valitsus on kahetsusväärselt valinud teise variandi- mitte püüda otsida lahendusi, vaid arstid maha suruda, teha ühiskonnas ebapopulaarseks ja näidata rumalatena. Selleks kasutatakse palgastatistikat (mis sisaldab välismaal teenivate arstide palku, perearstikeskuste suuri dividende jne), nii et tundub nagu Eesti arstid oleks tegelikult rikkad.

Kuigi raha juurdesaamise otsustab valitsus ja Riigikogu, hoiab sotsiaalminister läbirääkimistest eemale. Nii juhtubki, et Haigekassa nõukogu saab lubada arstidele ainult seda mis neil on, minister saaks rohkemat, kuid lükkab vastutuse endalt kõrvale.

Erakondade rahastamise teema on jätkuvalt kuum. Hiljuti lõpetati, just LÕPETATI, mitte ei mõistetud õigeks Reformierakonna poliitikuid (sh minister), sest süütõendeid nappis. Avaldati aga ülekuulamismaterjalid, kes neid on lugenud, saab väga selgelt aru, et Meikari süüdistused olid arvatavasti õiged. Nagu ütles endine õiguskantsler Allar Jõks- Eesti folkloor sai juurde palju uusi lauseid. Kes peaks uksuma seletusi, et inimene annetas erakonnale perekonna säästud? Kogud aastaid naisega koos raha ja siis ühel päeval lihtsalt annad ära erakonnale? Või ämma teema või et lihtsalt kodus oli palju sularaha. Välja paistab aga skeem üks olevat- kõik leidsid kodunt palju raha, tegid samadel aegadel ülekande oma pangakontole ja annetasid erakonnale.

Küsimus on, et mis saab edasi. Reformierakonna huvides pole kindlasti seaduseid muuta, et oma rahavooge peatada. Ühiskond ootab ja oleks normaalne, et midagi tehtaks. Sotsid, eriti aga noorsotsid on esitanud mitmeid lahendusi, lisaks on laekunud palju mõtteid vabaühendustelt. SDE riigikogu fraktsioon korraldab neil päevil arutleud oma seisukohtade täiendamiseks.

Majandusminister Juhan Partsi umbusaldati, kuna ta ei ole suutnud vastupidiselt lubadustele elektrihinda kontrollida ning Narva elektrijaama uue katla ehitusel oli rikutud seadust. Valitsuse PR oli aga tugevam ning keeras juhtunu teistpidi, hakati rääkima riigi julgeolekust (mis on igale eestlasele väga tähtis küsimus) ning sellest, et sotsid justkui oleks Eestis tehtava elektri vastu.

Milles siis asi?

SDE korraldas aasta tagasi Riigikogus riigklikult tähtsa küsimuse aruteluna elektrienergia teema. Juba siis tõstatasime küsimuse, et uute põlevkiviplokkide rajamine osutub mõtetuks. Nimelt teada on, et Euoopa Liit tõstab keskkonnamakse ja tulevikus kallinneb põlevkivist tehtav elekter selle tulemusena kõvasti. Kuna elektriturg vabaneb ja ostetakse seda elektrit, mis odavam, siis juhtub arvatavasti, et Narvas toodetud elekter võib osutuda nii kalliks, et keegi seda ei osta. Seetõttu jääb elektrijaam seisma või tööle poole võimuse peal ning sinna investeeritud sajad miljonid on mõttetu raha (sest ka ilma investeeringutetea oleks saanud hakkama veel ligi 10 aastat).

Lisaks selgus, et majandusministri käsul, on rikutud riigihankeseadust, mis peaks olema karistatav (loodame, et see kehtib ka ministri puhul). Juba ainuüksi ettevõte kes katlaid ehitab, ei tohiks seda teha, sest seadus keelab lepingu sõlmimise ettevõttega kes on näiteks altkäemaksu andmisega eelnevalt vahele jäänud.

Praegu oodatakse riigikontrolli täpsemat arvamust, loodame, et selliseid rikkumisi nii kerge peita pole.