Solidaarsus Iraani naistega

13. septembril 2022 arreteeris Iraani moraalipolitsei kurdi päritolu naise nimega Mahsa Amini (samuti tuntud tema kurdi nimega Jina Amini) ning peksis teda julmalt hidžaabi “sobimatul viisil” kandmise eest. Jina sai raske koljuluumurru ja suri selle tagajärjel 16. septembril.

Tema traagiline surm kutsus esile meeleavaldused hidžaabi kohustusliku kandmise vastu terves riigis.

Iraani valitsus on proovinud meeleavaldusi vägivaldselt alla suruda, tulistades inimesi haavlitega ning kasutades pisargaasi. Püüdluses peatada protestijate vahelist infolevikut on valitsus blokeerinud sotsiaalmeedia kanalid nagu WhatsApp ja Instagram ning piiranud ligipääsu internetile.

4. oktoobri andmete kohaselt on hukkunud vähemalt 154 ning saanud viga vähemalt 1500 meeleavaldajat.

Septembri meeleavaldused ei ole iraanlaste jaoks uus fenomen. Iraanlased on protestinud hidžaabi kohustusliku kandmise ja teokraatliku režiimi vastu juba alates 1979. aasta islamirevolutsioonist ning protestid jätkuvad tänapäevani.

2020. aastal GAMAAN-i poolt läbiviidud iseseisvas uuringus selgus, et 58% iraanlastest ei pidanud hidžaabi kandmist oluliseks ja 72% olid hidžaabi kohustusliku kandmise vastu.

Ainult 15% arvasid, et hidžaabi kandmine peaks olema seadusega kohustatud.

Iraani diktaatorlikul valitsusel ei ole kohta tänapäeva ühiskonnas. Noored Sotsiaaldemokraadid seisavad solidaarsuses Iraani naistega, kes protestivad oma riigi ebainimliku teokraatia vastu.

Published
Categorized as Uudised