Euroopas kiideti heaks noortegarantii!

Praegu on Euroopas umbes 5.8 miljonit töötut noort. Täna kiitis Euroopa Liidu Tööhõive, sotsiaalpoliitika, tervise- ja tarbijakaitseküsimuste Nõukogu heaks Euroopa Noortegarantii, mis tähendab, et Euroopa Liidu eelarvest eraldatakse 6 miljardit eurot noorte tööpuudusega võitlemiseks. See on üks esimesi samme, mis peaks aja jooksul parandama miljonite noorte eluolu. Euroopa Noortegarantii sai teoks tänu Euroopa Sotsialistliku Partei (PES) jõupingutustele, sellesse panustasid sotsialistid ja sotsiaaldemokraadid üle kogu Euroopa, alates peaministritest ja presidentidest lõpetades aktiivsete kodanikega.

PES Naiste president Zita Gurmai ütles, et nüüd on oluline, et Euroopa Noortegarantii jõuaks igasse Euroopa Liidu liikmesriiki ja et PES teeb kõik endast oleneva, et nende 5.8 miljoni töötu noore olukord paraneks. Euroopa Noortegarantii loomisel võeti palju eeskuju Austrias ja Soomes paika pandud programmidest. Samasugune skeem hakkas hiljuti tööle ka Luksemburgis ja selle üle arutletakse ka Prantsusmaal. Noortegarantii jaoks on palju ära teinud ka Iirimaa, kelle Euroopa Liidu eesistumisajal muutus noorte tööpuuduse lahendamine prioriteediks.

Kuigi Euroopa Noortegarantii on hea esimene samm, ei tohiks siin pidama jääda. Noorte tööpuuduse üke peamisi põhjusi on noorte madal või poolikuks jäänud haridus, sellepärast esitasid Noored Sotsiaaldemokraadid ECOSY kongressile resolutsiooni, mis peaks muutma gümnaasiumi- või kutsehariduse noortele kohustuslikuks. Me arvame, et just tööpuuduse alusprobleemidega võitlemine on pikemas perspektiivis kõige parem lahendus.

Ülevaate tegi Arne Lapõnin

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga