Vabariigi aastapäeva tervitus

Täna arutatakse kas 95 aastat on palju või vähe, meenutatakse ja vaadatakse tulevikku. Täna sobib endalt ja oma sõpradelt küsida, mis on isamaa ja mis on isamaaline käitumine. Mäletan ühte väikest poissi, kellelt ühel vabariigi aastapäeval isa küsis, et mis asi on isamaa? Jõudmata poisi vastust ära oodata, selgitas lapsevanem poisile, et isamaa on sinu ema, isa, vend ja õde. Isamaaline käitumine ei ole aga mitte Eesti lipuga ringi jooksmine ja uhkustamine kui suur patrioot ma olen, vaid Eesti inimestest hoolimine. Poliitikute puhul tähendab see vähem enese võimulhoidmisega tegelemist ja rohkem inimestele mõtlemist!

Viimasel ajal püütakse Eesti sotsiaaldemokraate tembeldada nõukogude aja sotsialistideks ning meile kleepida külge halbu mälestusi, meie ülesanne on inimestele meenutada kes olid ja on sotsiaaldemokraadid. 1919. aastal võitsid sotsiaaldemokraadid Asutava Kogu valimised, mis võttis vastu tollel ajal maailma demokraatlikuima põhiseaduse ning viis läbi maareformi, mis motiveeris paljusid eestlasi osalema vabadussõjas. Sotsiaaldemokraat August Rei oli eksiilis Eesti riikluse hoidja peaminister presidendi ülesannetes aastani 1963. Samaväärselt poliitikutega on sotsidest kultuuritegelased Eesti elu edasi viinud, nende seas A.H. Tammsaare, Gustav Suits, Eduard Vilde jt.

Ma loodan ja usun, et täna 95. aastaseks saava Eesti riigi tulevased suurkujud ja riigimehed on täna noorsotsides ja teistes poliitilistes noorteühendustes. Küsimuseks ongi vaid see kuidas me oma isamaad näeme. Kas maad ja territooriumi või inimesi ja siinset kultuuri. Kui näeme viimast, siis on meil palju teha, et meie riik ja meie rahvas püsima jääks ning elurõõmu säilitaks. Loodan, et meie seas on palju neid, kellel jätkub visadust poliitikas vastu pidada ja seda rohkem muuta kui selle järgi ise muutuda.

Lauri Läänemets
Noorte Sotsiaaldemokraatide president