Kõrgharidusreform kui elukestva õppe vaenlane?

Noorte Sotsiaaldemokraatide volikogu leiab, et Haridus- ja Teadusministeerium on kõrgharidusreformiga tekitamas olukorda, kus probleemid avatud ülikooli rahastamisega piiravad tuhandete inimeste ligipääsu kõrgharidusele.

“Möödus vaid mõni kuu, kui pärast kiidetud kõrgharidusreformi pilt tulevikust selginema hakkas. Näiteks nägi riiklik plaan varasemalt ette, et soovitakse suurendada elukestvas õppes osalejate arvu ning võimalusi. Praegusel hetkel toimitakse risti vastupidi, kuna rahanappusest tingituna tehakse avatud ülikooli töökorralduses esimesi korrektuure, mis kärbivad nii õppekavasid kui ka -kohti,” avaldab noorsotside volikogu juhataja Janar Tiiroja nördimust.

“Haridus-ja Teadusministeeriumi kõrgharidusosakonna juhataja Mart Laidmets väidab, et inimesed peaksid tegema valiku töö või õppimise kasuks. Sellest järeldub riigi tegelik suhtumine haridusliku võimekuse tõstmisesse,” sõnab Tiiroja. “Olukorras, kus elukestvas õppes osalejate arv on jõudsalt tõusnud, näidates kasvavat populaarsust täiendõppele, on taoline käik hävituslik senitehtud tööle ning sarnaneb pigem kõrgharidusreformi JOKK-plaanile,” nendib Janar Tiiroja tekkinud olukorda.

Alates 2008. aastast on riik investeerinud elukestvas õppes osalejate arvu ja kvaliteedi suurendamisse 25 miljonit eurot, mis on toonud endaga kaasa korraliku õppijate arvu tõusu. Kui veel 2009. aastal rääkisime 10,6% elukestvas õppes osalejate määrast, siis hetkel võime tõdeda, et protsent on tõusnud üle 12ne. Siiski 2015. aastaks oodatava 15%ni jõudmiseks tuleb veel tõsiselt vaeva näha ning avatud ülikoolide raskesse finantsseisu positsioneerimine ei aita sellele kuidagi kaasa.

“Avatud ülikooli põhimõte oli ja on pakkuda õpivõimalust neile, kellel on seda igapäevase tegevuse kõrvalt keeruline teha. Põhjused, mil täiskoormusega töötamise vältimine on võimatu, võivad olla nii majanduslikud kui perekondlikud. Praegused ministeeriumi sammud töötavad vastu põhimõttele, mis näeb ette, et ühiskond vajab pidevalt arenevaid ja end täiendavaid inimesi,” sõnab Tiiroja.

Lisainfo:
Janar Tiiroja
Noorte Sotsiaaldemokraatide volikogu juhataja
Tel: 56 493 085

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga