Maris Sild: Rootsi valimisvõit läks sotsiaaldemokraatidele

10626469_10152509847973521_5787398786505767373_n

Eile toimusid Rootsis valimised, kus parlamendivalimiste võit läks seekord seni opositsioonilisele Sotsiaaldemokraatlikule erakonnale. Sotsiaaldemokraadid kogusid 31,2% valijate toetuse, mis on selge edu Koonderakonna ees, kes võttis 23,2% häältest.

Praeguseks on selgunud, et parteijuht Stefan Löfven on tõusmas peaministriks ja plaanib moodustada uue valitsuse koos roheliste ja Vasakparteiga, kuid kõnelused on alles algamas. Seega kaheksa aastat pärast parempoolsete võimutsemist on taaskord oodata Rootsis vasakpoolset valitsust, mis teeb lõpu ka senise peaministri Fredrik Reinfeldti pikajalisele maksukärbete ja vabaturulembesele poliitikale.

Rootsis on aga üha enam tõusmas Rootsi demokraadid, kes kogusid eelmisest korrast kaks korda rohkem hääli ehk pea 13% valijate toetuse. Siiani pole immigratsioonivastaste ning populistlike demokraatidega teised parlamendierakonnad koostööd teinud, kuid uues olukorras ei saa välistada et parempoolsed nendega edaspidi seda kaaluvad.

Kokku võtsid rohelised ja Vasakpartei koos sotsiaaldemokraatidega 43,8% valijate toetuse. Sotsiaaldemokraadid on ka ise öelnud, et valimisvõit ja tulemus on küll rõõmustavad, kuid samas on tunded segased – immigratsioonivastaste Rootsi demokraatide niivõrd suurt edu ei oodanud keegi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga