Ester Kaasik: Kui Arno isaga kooli jõudis, oli kool juba linna kolinud

IMG_3759

22. – 24. augustil toimus Valgamaal, Linna külas, Ritsu spordibaasis norosotside traditsiooniline suvine kokkusaamine, mis kandis seekord pealkirja “Kui Arno isaga kooli jõudis, oli kool juba linna kolinud”. Läbivaks teemaks olidki praegused Eesti haridusmaastiku ja regionaalpoliitikat puudutavad küsimused.

Esimese päeva õhtul astus noorte ette Haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski, kes andis noortele ülevaate ministeeriumi tulevikuideedest ja plaanidest seoses koolivõrgu korrastamisega ja üldiselt Eesti haridusega. Reedese päeva lõpetas põnevust pakkuv mälumäng “Meediamull”, mis on läbi aegade kujunenud lahutamatuks akadeemia osaks.

IMG_3928

Laupäeva alustati elavate aruteludega teemadel kas iPad või õpik ning maakool või linnakool. Toodi välja kõigi variantide positiivsed ja negatiivsed küljed. Pärast kirgi kütvaid mõttevahetusi suundus noorte ette HITSA (Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse osakond – toim) esindaja, kes rääkis teemal “Kas maakoole päästab digiareng”. Kuna see langes mitmeti kokku eelneva arutlusega, oli osalejatel äärmiselt huvitav kuulata, juurde küsida ja kaasa rääkida. Kuigi pärast seda ootas osalejaid maitsev lõunasöök, tutvusid veel mitmed noored sellel ajalgi põnevate digiõppe võimalustega.

Siis oli järg Valga linnapea Kalev Härki käes, kes rääkis maakoolide päästmise võimalikkusest. Seejärel oli aeg Anto Liivati koostatud simulatsiooni jaoks, mille põhifookus langes olukorrale mis tekib, kui vald ja linn omavahel ühinevad. Simulatsiooni käigus said kõik noored enda ülesandeks olla mingi huvigrupi liige ja võidelda legendis ette antud tulemuste nimel. Arutelud ja vaidlused läksid vahepeal nii häälekaks, et neid oli raske vaigistada. Kõik elasid oma rolli hoolega sisse.

IMG_4210

Õhtu saabudes suunduti Helme koobastesse rebaseid ristima. Mitmete uute liikmete näol oli märgata kerget paanikat, sest keegi ei rääkinud neile ees ootavast. Tegelikult oli tegemist aga armsa traditsiooniga, mille käigus pidid “rebased” lugema noorsotsidele omase vande ja koopad, küünlad ja kitarrimäng lõid tõeliselt romantilise atmosfääri.

Päeva lõpetas öölaulupidu, milleks olid põhjalikku ettevalmistustööd teinud mõningad Valga ning Tõrva-Helme klubi liikmed. Lavalaudadel olid mitmed noored, kes nagu tavalisel laulupeol olid eeslauljad, keda järgisid ülejäänud osalejad saalist. Rõõm oli näha, et igaühele olid laulupeol omad laulud, mida kaasa laulda ning keegi ei jäänud kõrvale.

Viimast päeva alustati valdkondade koosolekutega, kus sai taaskord mitmetel päevakohastel teemadel arutleda ja visioneerida. Seejärel kutsuti kokku volikogu koosolek, millega paralleelselt toimus Juhan-Mart Salumäe poolt läbi viidud Sotsiaaldemokraatia ABC neile, kes ei soovinud volikogu koosolekut kuulata, vaid tahtsid rohkem teada saada sotsiaaldemokraatliku maailmavaate põhiideedest, -mõtetest ja –arusaamadest.

IMG_4219

Ürituse lõpetamisel langetati organisatsiooni lipp ning tänati nagu ikka neid, kes olid abiks sündmuse elluviimisel.

Järgmine Sotsiaalse Liidri Akadeemia toimub juba sügisel. Olete oodatud ja uskuge mind, te ei soovi sellest kõrvale jääda!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga