Noorsotsid YES kongressil

Noorte Sotsiaaldemokraatide delegatsioon võttis märtsi lõpus osa neljateistkümnendast YES* kongressist, mida seekord võõrustasid meie kallid põhjanaabrid soomlased.

Muljeid kongressist ja Soomest jagab Tallinna klubi juhatuse liige Õnne.

Kongressist

Kongress oli vägev! Üritus leiab aset iga kahe aasta tagant ning selle eesmärk on valida uued juhid ning arutleda poliitika ja Euroopa tuleviku üle. Minu jaoks oli esimene kord kongressil osaleda ning seetõttu oli kõik uus ja eriline. Lootustandev oli tutvuda ja vestelda teiste noortega, kelle kodumaal läheb sotsidel märksa paremini kui meil.

Lisaks valimistele, programmi arutelule ja omavahelistele vestlustele oli meile kohale kutsutud mitu esinejat väljastpoolt ning saime osa võtta töötubadest. Teiste hulgas käis meile kõnet pidamas Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans, kes seisab tugevalt sotside huvide eest Euroopa tasandil.

Seda, et Soomes on valimised tulekul, andis suuresti tunda üleüldine õhkkond linnas, kus näiteks oli välja pandud kõikide kandidaatidega postrid, mida saime igal hommikul Paasitornisse jalutades imetleda (kongressi koosolekud toimusid vanas ja väärikas Soome Tööliste majas ehk Paasitornis).

Minu jaoks oli eriti põnev osaleda USA valimiste teemalises töötoas, kus meile käidi rääkimas, kuidas USA-s valimiskampaaniat tehakse ja mis on seejuures oluline. Maailmavaateliselt oli huvitav jälgida erimeelsusi sotsiaaldemokraatide vahel, seda kuidas lõunamaade noored taotlevad radikaalset sotsialismi, samas kui põhjamaades mõeldakse pigem elukeskkonna peale. Tehniliste rikete tõttu venisid valimised pikaks, kuid meie president Joosep Vimm valiti YESi kontrollikomisjoni liikmeks.

Marss Paasitornist Helsingi linnavalitsuseni. Kahjuks küll mitte eriti keskkonnasõbralik rekvisiitide valik. Pilt: Young European Socialists Facebook
YESi uus juhatus kontrollikomisjoniga. Alt vasakult leiab meie presidendi Joosepi. Pilt: Jelena Ushakova

Oodi ja Amos Rexi esmamuljed

Kuna jõudsime Helsingisse varem kui ette nähtud, saime tutvust teha kahe uue tuntust koguva linnaruumi ilmestava hoonega. Uus keskraamatugu Oodi oli väljast pigem kesine, seest seevastu väga õdus. Oma suure halli lageda esiplatsiga ja katusega, mis Oodil on ettepoole looklev, meenutab vaatepilt ERM-i sisenemist. Kuid erinevalt ERM-ist, haarab hoone sisenedes koheselt su endasse.

Mulle väga meeldis, et ruum oli loodud nii vaba aja veetmiseks kui ka töötamiseks. Mitmel korrusel olid olemas kohvikud ja väljas oli rõdu. Samuti oli mõeldud liikumispuudega inimeste peale kaldteede näol. Muidu sai korruste vahel liikuda sõnadega kaunistatud musta keerdtrepi kaudu ja eskalaatoriga, millel olid toredaks aksendiks kollased käsipuud. Betooni täis teisel korrusel paiknesid tööruumid, kus lisaks paljudele arvutitele oli 3D printeri ja õmblusmasinate kasutamise võimalus. Maja ülemistel korrustel korrustel domineeris puit. Tõelisele disainisõbrale ei jäänud ka märkamata uudsed unisex vetsud, mis kõige all asuvad.

Pildil Bio Rex

Oodist edasi võtsime suuna samuti tuttuude kohta, kunstimuuseumisse Amos Rexi. Amos Rex, mis paikneb otse kesklinnas, on turistile külastamiseks ideaalne. Sisenedes jõuab kohe kassade juurde, kus saab endale suure täpi, täpselt nagu KUMUski. Kassadest ülale jääb õdus baar Bio Rex ning muuseumipoe kõrval olevast trepist alla minnes leiamegi end juba näitusesaalist ja sellele eelnevast garderoobist, kust esimese asjana hakkas kohe silma nutikas garderoob, mis numbri sisestamisel garderoobi töötajale ise õige nagi kohale toob.

Valges ja avaras riietehoius ei jää kindlasti märkamata madal valgusküllane lagi, mis on küll detaile täis, kuid samas ei sega sul omi mõtteid mõlgutamast. Ka on valgusallikaks laes olevad augud, millest avaneb vaade maja teisele poole, kus paiknevad vahvad künkad. Rangelt soovituslik on külastada Amos Rexi enne 19. maid, kuni on avatud Magritte’i näitus, sest iial ei tea, millal sellise suurkuju näitus Eestile lähemale jõuab.

Piltidel Amos Rexi garderoob ja Oodi kollased käsipuud.

Viimane päev

Viimane päev algas oodetust varem, kui äratuse asemel helises kõrvus tuletõrjealarm, mis saatis väsinud kongressilised hotellist välja edasisi juhisesid ootama. Õnneks lõppes kõik hästi! Enne laevale minekut sõime hommikust mõnusas Brooklyn Cafes (soovituslik!) ning seejärel võtsime oma kompsud ja head mõtted ning asusime Tallinna poole.

*YES – Young European Socialists on PESi (Party of European Socialists) noorteorganisatsioon, mis hõlmab ja kordineerib Euroopa tasandil sotsiaaldemokraatlikke ja sotsialistlikke noorteorganisatsioone.