Noorsotsid annavad Riigikogu liikmetele üle tudengi hääle

äna lükkas Riigikogu 41 häälega tagasi Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esitatud õppetoetuste seaduse, mis oleks vähendanud kõrgharidusreformist tulenevat ebaõiglust ja andnud kõigile võimekatele noortele ligipääsu kõrgharidusele.

Täna kell 14:00 kingivad Noored Sotsiaaldemokraadid neile Riigikogu liikmetele, kes üliõpilaste eluolu parandamise vastu hääletasid, cd-plaadid, millele on salvestatud “kuri tudengi hääl”. Pöördumises tuletavad noorsotsid Riigikogu liikmetele meelde, et kõige enam puudutab kõrgharidusreform just noori, kelle arvamusega ei ole hetkel arvestatud.

“Tunneme muret nende tudengite pärast, kes on täna teadmatuses, kuna valitsuse poolt lubatud õppetoetuste seadus võib Riigikogu saali jõuda alles pärast 2013. aasta riigieelarve menetluse algust,” ütles noorsotside president Lauri Läänemets.

Samas on kõik erakonnad, üliõpilased ja rektorid rõhutanud, et korralik õppetoetuste süsteem on kõrgharidusreformi lahutamatuks osaks. Valitsuse plaan tõsta õppetoetused 135 euroni ning sinna juurde arvestada kuus 160 eurone õppelaen jooksvate kulude hüvitamiseks, tähendab paljude tudengite jaoks ülikoolist väljajäämist.

“Õppetoetus on oma olemuselt vaesustoetus ja seda loogikat järgis ka meie poolt koostatud seaduseelnõu. Õppelaenu ei saa arvestada õppetoetusena, esiteks ei saa seda võtta majanduslikult raskemal järjel olevad üliõpilased, kes toetust kõige rohkem vajavad ja teiseks pole see kooskõlas tasuta kõrghariduse mõttega,” põhjendas Läänemets.