Robert Kiisler: Viva Lula! Viva o Brasil!

Üleeile toimunud Brasiilia presidendivalimiste teise vooru võitis vasakpoolse Töölispartei kandidaat Luiz Inácio Lula da Silva, tuntud ka kui lihtsalt Lula.

Lula vahetab välja protofašisti Jair Bolsonaro, kellest saab Brasiilia esimene ainsa ametiajaga president.

Kaalul oli Brasiilia demokraatia ja planeedi tulevik.

Bolsonaro ametiaega jäävad iseloomustama demokraatlik tagasikäik, jõuorganite politiseerimine, pärismaalaste etniline puhastus ning Amazonase vihmametsa massiline lageraie. Maailma suurima vihmametsa näol on tegu ka planeedi ühe olulisima süsinikusidujaga.

Lula võitis vaatamata valijate massilisele mahasurumisele.

Vaatlejate sõnul proovisid Bolsonarole lojaalsed politseijõud inimesi valimast takistada. Mahasurumiskatseid korraldati ülekaalukalt just Lulat toetavates maapiirkondades. Föderaalse kiirteepolitsei ülem avaldas eelnevalt poolehoidu ametisolevale presidendile.

Kaalukeeleks osutusid töölisklassi kuuluvad valijad

Endine metallitööline ja ametiühingutegelane Lula osutus populaarseimaks vaesemates maapiirkondades ja lihttööliste seas. Bolsonarot soosisid pigem jõukamad linnapiirkonnad ja riigi valgenahaline vähemus. Enamus riigi valijatest elavadki just maapiirkondades.

Vasakpoolsed juhivad kõiki suurimaid Ladina-Ameerika riike.

Lula võiduga on lõppenud Ladina-Ameerika viimase kümnendi konservatiivsete ja parepoolsete valitsuste laine. Vasakpoolsed juhivad taas Mehhikot, Argentiinat, Boliiviat, Peruud, Hondurast, Tšiilit, Colombiat ja muidugi Brasiiliat.

Noored Sotsiaaldemokraadid õnnitlevad vastvalitud presidenti ja Brasiilia rahvast.

Viva Lula! Viva o Brasil!