Madis Roodla 9 tähelepanekut Brüsseli igapäevaelust

Saatsime noorsotsi Madise Brüsselisse praktikale. Möödas on mõned kuud ja oma igapäevase töö kõrvalt on Madis teinud ka mõned tähelepanekud Brüsseli igapäevaelust.

1. Supermarketid on pühapäeviti suletud.

Töötaval inimesel on siin õigused ning teenindus ei ole küll kiire, aga omamoodi vaba steriilsusest, mida kohtab Eesti suuremates poekettides. Samas nagu ka Eestis, on turistidele suunatud kohtades teeninduskultuur mitte just kõige meeldivam, aga Brüsseli kurikuulsates eeslinnades on hinnad väga odavad ja teenindus väga meeldiv. Pühapäeviti suurde poodi ei saa, kuna kõigile kulub ära üks mõnus puhkepäev.

2. Frites.merkel-frites

Jah, friikartul on pärit Belgiast. French fries ei ole siin aktsepteeritav nimetus. Friikartulid koos vahvlitega moodustavad Belgia tänavatoidu kultuuris väga võimsa tandemi. Friikartuleid söövad nii sinikraed kui ka Frau Merkel.

3. UKIP

Nad on ikka veel siin. Keegi ei saa aru miks, nende eesmärk on saavutatud. Aga nende elu on suhteliselt kerge: mõtled kohapeal fakte välja ja pärast sead kahtluse alla näiteks kliima soojenemise- teadus on nende jaoks nagu Mangi horosskoop. Kord toetad seda ja kord ütled, et see on ikka täielik nonsense. Siiski on viimasel ajal UKIP andnud Euroopa Parlamendile uue viisi eriarvamusi lahendada: kahevõitlus rusikatega. Enda sõnul progressiivsed jõud lahendavad erimeelsusi keskaegsel viisil.

4. Demonstratsioonid on rahvussport

Nagu poliitpealinnale kohane, stregivad kõik: ühel nädalal linnatranspordis töötavad inimesed; järgmisel avaldatakse toetust või laitust näiteks abordikeelule Poolas. Siiski on ka Eestile omaselt mõnedel meeleavaldustel rohkem politseid kui demonstrant. Oma meelsust saab näidata mitut moodi. Näiteks on isegi suitsukonide äraviskamisest tehtud rahvahääletus. 14339811_10208314363673961_1292967916_o

5.Rahvaste paabel

Siia jõudes olin arvestanud väga multikultuurse Euroopa bürokraatia masinavärgiga ning koloniaalimpeeriumist tuleneva multikultuursusega. Siiski suutis mind üllatada minu kontorikaaslane. Tegemist on Hiina Kommunistliku Partei liikme ja töötajaga ning mitte tavalise vaid keskbüroo heaks töötavaga.

New Office mate

A photo posted by Madis Roodla (@madisroodla) on

   

6. Põllumajandus kui Eesti maaelu nurgakivi

Eesti põllumajandus näeb nii Vene turu sulgumise kui ka seagripi tõttu üle väga rasked aegu. Parlamendis on Põllumajanduse ja Maaelu komitee näol tegemist väga tugevalt oma riiklikke huvide esindamisega. Kõige hämmastav on see, et siin pole mitte ühtki eestlasest saadikut nähtud. Kummaline arvestades seda, et EL eelarvest on põllumajandusse suunatav raha moodustanud veel paar eelarvet tagasi üle 50%. Põllumees Brüsselisse!

7. Strasbourg

 

#workingenvironment

A photo posted by Madis Roodla (@madisroodla) on

Iga kuu käiakse korra Strasbourgis, mis on meeletult vahva Prantsusmaa linn kohe Saksamaa piiri ääres. Sinna liigutatakse kõik saadikud, nende nõunikud kui ka poliitilised fraktsioonid. Kogu see show maksab igal aastal maksumaksjatele kokku 114 miljonit eurot!! Lisaks 1200 km rongiga, mis võtab ära terve tööpäeva nädalast. Minule tähendab see vabamat aega, kuna ka minu ülemused on liikumises.

8. Kaitseteenistus tänavatel.

Kuidagi väga pariisilik tunne on, aga siin pole laiu boulevarde, mis muudaksid sõjaväel tänavate kaitsmise lihtsamaks. Raskerelvastuses ja Unimogidega soldateid on kõikjal. Julgeolekule pööratakse suurt rõhku. Metroodes on prügikastid kinni pitseeritud, kasutusel on ainult läbipaistvad kilekotid.

9. Tasuta lõunad on (peaaegu) olemas.

Vähemalt siis kui oled suutnud ennast sokutada mõnele üritusele, mis toimuvad siin neil nädalatel, kui saadikud on Brüsselis. Menüüd on võimalik valida vastavalt enda soovidele. Kuna erinevaid, debatte, esitlusi, töötubasid toimub niivõrd palju, siiski on peale toidu olulisem see, et sündmused on põnevad ja väliseksperdid on enamasti juhtivad teadlased.