Grete Vahter: Praktikast Brüsselis

Olen praeguseks hetkeks elanud Brüsselis kolm kuud. Töötan Euroopa Parlamendi Sotsiaaldemokraatide sekretariaadis välissuhete osakonnas ning tegelen arenguabi, inimõiguste ja rahvusvaheliste suhetega. Euroopa Parlamendis töötamine oli mu unistus juba sellest ajast, kui ma käisin gümnaasiumis. Kogu keskkond on väga inspireeriv ning väärtustan väga, et olen sündinud Euroopa Liidu kodanikuna. Iga aasta võetakse sekretariaati praktikale inimesi kõikidest liikmesriikidest. Meie selleaastane grupp koosneb 22 noorest, kes kõik jagavad samu tõekspidamisi ning loodavad luua maailmas positiivset muutust. Brüssel ise on niivõrd multikultuurne ning olen saanud endale sõpru üle kogu Euroopa. Olen eestlasena uhke, et oleme suutnud enda digiriigi kuvandi tuua rahvusvahelisele areenile, kuna see on üks esimesi asju, mida Eesti kohta teatakse.


Koroonapandeemia on mõjutanud Belgiat Euroopa riikidest enim. Juba septembris siia saabudes oli maskide kandmine kohustuslik, kuid kõik kohad olid veel avatud. Tänu sellele sain vähemalt korrakski tunda seda reaalset Brüsseli meeleolu, kus Parlamendi esine Plac Du Luxembourg, mis on tüüpiliseks kohtumispaigaks lobbistide ning Liidu institutsioonide töötajate vahel, lausa rõkkas melust. Kuna sügise keskel olid haiglad kriitilise täituvuspiiri lähedal, siis otsustati riik uuesti lukku panna. See tähendab, et avatuks jäid ainult toidupoed ning esmavajalikud asutused. Kuidagi imekombel ei ole see meie meeleolu alla viinud, sest seda olukorda oli ette oodata ning praktikandid on lihtsalt õnnelikud, et me saame üldse sellest kogemusest osa võtta. Kogu see reaalsus on pannud mind väga igatsema ja hindama pisikesi väärtuseid elus, kasvõi võimalust istuda siseruumis ja nautida kohvi.


Praegune olukord on transformeerinud Parlamendi töökorraldust tundmatuseni ning viinud sisse märkimisväärsed digitaalsed muutused. Euroopa Parlament, mis pakub tööd ligi 8 tuhandele inimesele, on suuremas osas läinud üle kaugtööle. Kõikide komiteede ja töögruppide koosolekud toimuvad näiteks veebikaamera vahendusel. Esimest korda on Parlamendi liikmetele tutvustatud võimalust hääletada interneti teel. Saan öelda, et olen osa uuest Parlamendi reaalsusest, mis kindlasti mõjutab töökorraldust positiivses võtmes ning võimendab digitaalseid arenguid ka tulevikus.


Olenemata praegusest keerulisest olukorrast on mul ääretult hea meel sellest praktikast osa võtta, kuna omandatud kogemused on minu jaoks hindamatud. Soovitan kindlasti sellele praktikale tulevikus kandideerida ka teistel noortel, kes on huvitatud looma ühiskonnas muutust ning soovivad panustada Euroopa Liidu väärtuste edendamisesse.