Jens Jaanimägi: Abieluvõimetuid pole olemas

Reedel toimus Noorte Sotsiaaldemokraatide kaaskorraldatud meeleavaldus “Abieluvõrdsuse tõhustusdoos”. Meeleavalduse raames pidas meie juhatuse liige Jens Jaanimägi Tallinna Toompeal kõne. Avaldame selle täismahus.

Teisipäeval teatas Riigikogu õiguskomisjon, et kehtiv perekonnaseadus ei ole diskrimineeriv. Teatati, et seadus tagab õiguse abielluda kõigile abieluvõimelistele isikutele. Teiste sõnadega teatas meile õiguskomisjon peale pooleaastast menetlust, et kehtiv perekonnaseadus heteropaare ei diskrimineeri. Sisuliselt (või pigem sisutult) teatati, et seadus lubab abielluda kõigil, kellel seadus abielluda lubab ja võtab selle võimaluse kõigilt, kellele seadus abielu ei võimalda.

Sellise vapustava tautoloogiaga naerab Riigikogu õiguskomisjon Eesti LGBT+ kogukonnale, oma enda kodanikele, otse näkku. Selline loogika ei ole muud kui mõnitus meile kõigile, kes me väsimatult võrdse ja salliva ühiskonna eest võidelnud oleme.

Mis teeb mind abieluvõimetuks? Kes otsutab minu võime ja võimetuse üle rajada suhte inimesega, keda ma armastan, luua pere inimesega, keda ma armastan ning elada ühist elu inimesega, keda ma armastan? Ning miks Riigikogu ei taha anda mulle võimalust seada mu suhte, perekonna ja elu seadusliku kaitse alla? Kas minu armastus ongi midagi vähemat, kui teiste armastus? Kas minu armastus, perekond ja ühine elu kaaslasega, keda armastan, ongi midagi ebanormaalset, midagi alaväärsemat, midagi põlastusväärset? Oma otsusega andis õiguskomisjon minu armastusele selge hinnangu. Sellest tulenevalt on minu küsimus Riigikogule: Mis annab teile õiguse või moraalse õigustuse otsustada, et minu armastus väärib vähem kaitset, kui mu naabri, kui mu vanemate või õiguskomisjoni liikmete armastus?

Ma olen tüdinenud kuulamast tühisõnalisi lubadusi valitsuselt, mille moodustavad kaks nii-nimetatud „liberaalset erakonda”. Ma olen tündinenud kuulamast õigustusi diskrimineerivatele ja põlgavatele seadustele.Ma olen tündinenud kuulamast poliitikute ettekäändeid, miks ei ole peale 30 aastat iseseisvust suudetud tagada arvestatavale ühiskonnagruppile kõige algelisema inimõiguse — õiguse kaitsele. Ma olen tüdinenud vaatamast pealt, kuidas mu identiteeti, puhtalt mu olemasolu, kasutatakse poliitilise relvana.

Armastus ei ole poliitiline, armastus ei ole vaieldav. Armastus võidab.

Seoses toimunud meeleavaldusega rõhutas ka Riigikogu liige Riina Sikkut (SDE) sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni seisukohta: Riigikogu õiguskomisjoni otsus petitsiooni arutamisel peegeldas asjatundmatust ja tahtmatust sisuliselt teemaga tegeleda. Õiguskomisjon ei kujunda erakondade seisukohti, küll aga saab igas komisjonis koalitsioonierakondade enamushäältega määrata, millised algatused edasi liiguvad. Sotsiaaldemokraatlik erakond toetab abieluvõrdsust ja paljud erakonna liikmed on petitsiooni allkirjastanud.

Olulise petitsiooni läbikukkumist kommenteeris ka Tartu abilinnapea Gea Kangilaski (SDE): Riigikogu õiguskomisjoni väga pealiskaudne ja õigusanalüüsita vastus 35805 inimese pöördumisele perekonnaseaduse muutmiseks on märgiline – selles peegeldub valitsuserakondade tahtmatus demokraatlikuks laiapõhjaliseks aruteluks. Nii paljude inimeste mure ja soovi sumbumine komisjoni seinte vahel lausa nõuab edasist aktiivset tegutsemist. Ma arvan, et SDE peaks nüüd näitama üles meelekindlust ja Perekonnaseaduse muutmise eelnõu ise uuesti esitama. Nii saaks me võimaluse abieluvõrdsuse üle ühiskonnas siiski väärikalt edasi debateerida.