Paljude tüdrukutele on menstruatsioon tüütu igakuine protsess, mis seostub rõvedavõitu veritsemise ja valudega. Kuuldavasti olla ka neid, kes näevad ses naiselikkuse triumfi ning peavad seda parimat aega mediteerimiseks. Aga neid haruldasi inimesi ma ise ei tunne. Võib vaid rõõmustada, et tänases Eestis enam vanu rahvalikke kombeid aus ei hoita, menstruatsiooni pärast toast välja ei saadeta, end teistest eraldama ei pea ja veritsemist räpaseks ei peeta (vähemalt ma loodan).
Feministlikest ja rohemõttega seotud kogukondadest väljaspool tean väga vähe neid noori, kes menstruatsiooniga seonduvast häbita räägiks. Lisaks kehahäbile, mida aitavad ületada teadmised, toetav kodu ja kool, on tüdrukute jaoks probleemiks ka tampoonide ja sidemete maksumus. Kui tööl käivatele naistele pole hügieenisidemed ülearu kallid, siis igal näiteks 12-aastasel ei pruugi olla alati võimalust üldse hügieeni vahendeid soetada. Pole oma raha ja mõnikord on ka väga piinlik poes midagi sellist osta.
Võib tunduda uskumatu, et iga kümnes tüdruk Eestis on pidanud koolist puuduma, sest tal pole olnud võimalik endale menstruatsiooniks vajalikke hügieenitarbeid osta (Procter & Gamble 2019 küsitlus). Jah, võib ju ajas tagasi minna ja kasutada marlit, vatti ja riiet – nii nagu pidid tegema minu ema ja vanaema.
Ise pooldan esimese valikuna keskkonnasõbralikke kupsikuid ja korduvkasutatavaid sidemeid, mis sobitud minu maailmavaatega. Korduvkasutatavad tooteid on siiski veel pigem haruldus ning enamik minuvanuseid, nooremaid ja vanemaid tüdrukuid kasutavad siiski ühekordseid hügieenisidemeid.
Statistikaameti numbrid on karmid – absoluutses vaesuses elas 2019. aastal 2,3% (määr kuni 221,4 eurot, mida rohkem lapsi, seda vaesemad on pered, raske on ka üksikvanematel) ning suhtelises 20,7%. Suurim suhtelise vaesuse määr – 5,8% on vanusegrupis 18-24. Ehkki on ilus ja individualistlik mõelda, et küll see paremaks läheb, on probleem suur ja sellega on vaja tegeleda.
Noortele sotsiaaldemokraatidele ja meie mõttekaaslastele tundus seega väga vajalik
naistepäeval algatada rahvaalgatus, milles nõuame menstruaaltarvete käibemaksu alandamist, menstruaalhügieenivahendite tasuta kättesaadavuse tagamist, programmide toetamist, mis võitlevad menstruatsiooniga seotud rahapuudusega ning diskussiooni ja kodanikuhariduse edendamist menstruatsiooni ja seksuaaltervise teemadel.
Kirjutamise hetkeks juba üle kolme tuhande allkirja kogunud rahvaalgatus1 antakse riigikogule üle 7. aprillil, mil maailma terviseorganisatsiooni algatusel tähistatakse ülemaailmset tervisepäeva.
Varustame lõpuks ometi koolid hügieenivahenditega ja teeme sidemed-tampoonid paremini kättesaadavaks! Menstruatsioon ei tohi olla karistus.
Pildi autor Sandra Tammur
1 Rahvaalgatus: https://rahvaalgatus.ee/initiatives/a3eaed0b-2796-45e1-8c49-c8a7884896bc