Noorsotside jaoks on oluline osaleda Young European Socialists – YES kongressil, et saada Euroopast uusi kontakte ja nende kogemusi, mis aitaksid meil tegeleda probleemidega Eestis. Ühtlasi valisime uut juhatust ja panime paika prioriteete järgmiseks paariks aastaks. Kongressil kaasa löömine on äärmiselt tähtis, et teemade loetellu satuksid ka meie teemad.
YES organisatsioonina ühendab Euroopa noori sotsiaaldemokraate ja sotsialiste, mille ülesandeks on noorte huvide esindamine Euroopa tasandil. Ühenduse kõrgeim organ on kongress, mis tänavu toimus Rootsis, Bommersvikis 7.-10. märtsini. Eestit esindas 7-liikmeline delegatsioon, kuhu kuulusid nii juhatuse kui ka klubide esindajad – Lauri Läänemets, Maris Sild, Elis Tootsman, Sten Nurmeta, Grete Kesküla, Villu Viidul ja Arne Lapõnin.
Kongressi ülesanneteks on kinnitada eelarve, valida organisatsiooni juhtkond, võtta vastu tegevusplaan järgmise kongressini, programm, poliitiline avaldus ja resolutsioonid. Tänavu, esimest korda viie aasta jooksul, kinnitati täiesti ümberkirjutatud programm, millega YES võttis otsustavalt suuna demokraatlikuma föderaalse Euroopa Liidu poole. Seisukoht tekitas hästi palju poleemikat, sest Kesk-Euroopa suured riigid on arvamusel, et kui Euroopa Liit liigub föderaalse korralduse poole, peaks liikmete sõnaõigus olema seotud otseselt riigi rahvaarvuga, mis tähendaks, et Euroopa Parlamendis saaks Malta ühe hääle ja Saksamaa umbes 200. Ilmselgelt need ettepanekud ei olnud väikeriikide ega Põhjamaade huvidest lähtuvad. Meie tahame Euroopa Liitu, mis on tihedalt integreerunud, ent arvestab endiselt liikmesriikide erivajadustega, sõitmata teerullina üle väikeriikide huvidest.
Kongressil kinnitasime ka poliitilise avalduse, mille teemaks oli sotsialistlik majandusmudel, milles YES kutsub Euroopa Liitu muutma oma prioriteete, seades esikohale inimeste heaolu. Euroopas valitsev kasinuspoliitika on süvendanud majanduslikku ebavõrdsust, mille vähendamiseks peavad rohkem panustama pangad, suurettevõtted ja kõrgema sissetulekuga inimesed. YES arvab, et Euroopa Liit peab välja töötama strateegia, mis soodustab rohkem investeeringuid ning looks pikaajalisele majanduskasvule aluse. Meid ei rahulda tänane poliitika, milles tähelepanu on suunatud ainult numbritele ja inimeste tegelik olukord ning pikem perspektiiv on jäänud tagaplaanile.
Eesti delegatsioon tutvus kongressi ajal ühe noore Läti parlamendisaadikuga, kelle südameasjaks on praegu Euroopa Noortegarantii rakendamine. Me otsustasime, et teeme töögrupi, kuhu lisaks Balti riikide esindajatele kuuluvad ka soomlased ja austerlased. Soomes ja Austrias on Euroopa Noortegarantii taolised skeemid juba mõnda aega töötanud ning nende kogemusi kasutades loodame teha edusamme Eestis noorte tööpuudusega võitlemisel.
YES kongressiga alustasime ettevalmistusi 2014. aasta Euroopa Parlamendi valimisteks, pannes paika prioriteedid noorte jaoks – demokraatlik ja kaasav Euroopa, majandus ja noorte tööpuudus. Nende teemadega plaanime tegeleda järgmised paar aastat, lootes, et meie häält võetakse kuulda.
Artikkel ilmus aprillikuu ajalehes Sotsiaaldemokraat